27th April, Kuala Lumpur – The 11th BOH Cameronians Arts Awards organized by BOH Plantations and Kakiseni; took audiences back in time to the 60’s at Stadium Negara to pay tribute to past legends such as Allahyarham Tan Sri P. Ramlee, theatre doyen the late Datuk Krishen Jit and Malaysian National Laureate Allahyarham Dato’ (Dr) Usman Awang and to reward the tireless efforts in pursuit of excellence by our Malaysian performing artists.

The awards was graced by Yang Berbahagia Dato’ Norliza Rofli Director-General, National Department for Culture and Arts under the Ministry of Tourism and Culture Malaysia; Caroline Russell, CEO of BOH Plantations, Malaysia’s performing artists, celebrities, the media and the public.

The night featured live spirited performances by Kakiseni 60’s dancers, singer songwriter Amir Jahari who wrote an original composition for the arts called ‘Inspirasi’, POP YEH YEH icon Dato L Ramlie who sang ‘Siapa Bilang Aku Tak Sayang’, Tiga Dara songstresses, Fatimah Abu Bakar and Melissa Saila who performed an interpretive poetry song inspired by Usman Awang and P. Ramlee; and closed with a duet by Edwin Sumun and Harith Iskander. All performances were accompanied by a live music played by DENDANG REMAJA band.

The Dance Awards were announced and presented by Datuk Ramli Ibrahim and January Low.

The Music Awards were announced and presented by Liza Hanim and Roslan Aziz.

The Musical Theatre Awards were announced and presented by Hans Isaac and Rashidi Ishak.

The Theatre Awards were announced and presented by Fatimah Abu Bakar and Melissa Saila.

The intimate evening was attended by no less than 1200 arts practitioners, arts enthusiasts, students and first timers of the Awards to celebrate the achievement of the performing arts.

The event was hosted by comedienne SHELAH (Edwin Sumun) and the godfather of stand-up comedy, for 21 years to date; Harith Iskander. The 11th BOH Cameronian Arts Awards Gala Night was directed by Ida Nerina.

OFFICIAL DANCE AWARDS RECIPIENTS 2014

 

BEST FEATURED PERFORMER

Wong Jyh Shyong for Double Punctum,
choreographed by Loh Kok Man, presented by Niche Design & Pentas Project

 

BEST GROUP PERFORMANCE

Flatland Company for Flatland, choreographed by Suhaili Micheline,
presented by TerryandTheCuz

 

BEST CHOREOGRAPHER IN FULL-LENGTH WORK

Suhailli Micheline for Flatland,
presented by TerryandTheCuz

 

BEST CHOREOGRAPHER IN A MIXED BILL

Fauzi Amiruddin for 2 by 2, presented by ASWARA Dance Company

 

BEST MUSIC & SOUND DESIGN

Yii Kah Hoe for Green Snake & The Monk, choreographed by Lee Swee Keong & Jack Kek,
presented by Nyoba Kan, Magic Bean Dance & Body Skills Studio

 

OFFICIAL MUSIC AWARDS RECIPIENTS 2014

 

BEST SOLO PERFORMANCE – INSTRUMENTAL

Fung Chern Hwei (Violin) for “A Traveller In The Winter Night” in Platform 11 mini Concert,
musical direction by Liu Wei Zhong, Keith Tan & Ken Hor, presented by Platform 11

 

BEST GROUP ORIGINAL PERFORMANCE – INTRUMENTAL

The Temple Of Fine Arts Youth Orchestra for “Varsha” in Ankur,
musical direction by Jyotsna Prakash, presented by The Temple Of Fine Arts

 

BEST SOLO PERFORMANCE – VOCAL

Yudi Yap for “Kopisusu” in Kopisusu,
musical direction by Tay Cher Siang, presented by Udiyap Music

 

BEST GROUP PERFORMANCE – VOCAL

Evan Siau & Yudi Yap for “Ni Ni Wo Wo” in Kopisusu,
musical direction by Tay Cher Siang, presented by Udiyap Music

 

BEST MUSICAL DIRECTOR/CONDUCTOR

Ng Chor Guan for Space Age – The Phantom Power,
presented by dmuses (dari muses productions)

 

BEST ORIGINAL COMPOSITION

Samuel J Dass for “Prana Express” in Ankur,
musical direction by Jyotsna Prakash,
presented by The Temple Of Fine Arts

 

BEST PRODUCTION VALUES

Space Age – The Phantom Power by dmuses (dari muses productions), musical direction by Ng Chor Guan,
presented by dmuses (dari muses productions)

 

OFFICIAL MUSICAL THEATRE AWARDS RECIPIENTS 2014

 

BEST CHOREOGRAPHER

Farah Sulaiman for The Producers, musical direction by Onn San,
directed by Nell Ng, presented by Pan Productions

 

BEST ORIGINAL BOOK AND/OR LYRICS

Nick Choo for The Edge, musical direction by Nick Choo,
directed by Sabrina Hassan, presented by Monday Show Entertainment

 

BEST MUSICAL DIRECTION (ORIGINAL/ADAPTATION)

Nick Choo for The Edge, written by Nick Choo,
directed by Sabrina Hassan, presented by Monday Show Entertainment

 

BEST MUSICAL PERFORMER

Tria Aziz for The Edge, written by Nick Choo, musical direction by Nick Choo,
directed by Sabrina Hassan, presented by Monday Show Entertainment

 

BEST PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE

The Producers, musical direction by Onn San, directed by Nell Ng,
presented by Pan Productions

 

BEST DIRECTION

Nell Ng for The Producers, musical direction by Onn San, directed by Nell Ng,
presented by Pan Productions

 

OFFICIAL THEATRE AWARDS RECIPIENTS 2014

 

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE

Sofia Jane for Teater Kompilasi Nam Ron, written by Nam Ron,
directed by Nam Ron, presented by Rumah Anak Teater

 

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Aqasha for Teater Kompilasi Nam Ron, written by Nam Ron,
directed by Nam Ro, presented by Rumah Anak Teater

 

BEST GROUP PERFORMANCE

Teater Juta Juta, written and directed by Fasyali Fadzly Bin Saipul Bahri,
presented by MASK TEAM

 

BEST DIRECTOR

Fasyali Fadzly Bin Saipul Bahri for Teater Juta Juta,
written by Fasyali Fadzly Bin Saipul Bahri, presented by MASK TEAM

 

BEST ORIGINAL SCRIPT

Fasyali Fadzly Bin Saipul Bahri for Teater Juta Juta,
directed by Fasyali Fadzly Bin Saipul Bahri, presented by MASK TEAM

 

BEST MUSIC & SOUND DESIGN

Alia Ali for Something I Wrote, written by Mark Teh & Azmyl Yunor,
directed by Mark Teh, presented by Five Arts Centre

 

OFFICIAL TECHNICAL AWARDS RECIPIENTS 2014

 

BEST LIGHTING DESIGN DANCE

TerryandTheCuz for Flatland, choreographed by Suhaili Micheline,
presented by TerryandTheCuz

 

BEST SET DESIGN DANCE

TerryandTheCuz for Flatland, choreographed by Suhaili Micheline,
presented by TerryandTheCuz

 

BEST COSTUME DESIGN, STYLING & MAKE UP DANCE

Shamala Narayanan for Panchali Sabatham, choreographed by Shankar Kandasamy,
presented by ASWARA Dance Company & Temple of Fine Arts

 

BEST LIGHTING DESIGN THEATRE

Amelia Tan for Philadelphia, Here I Come!, written by Brian Friel,
directed by Joe Hasham OAM,
presented by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

 

BEST SET DESIGN THEATRE

Mark Teh & Wong Tay Sy for Something I Wrote, written
by Mark Teh & Azmyl Yunor, directed by Mark Teh,
presented by Five Arts Centre

 

BEST COSTUME DESIGN, STYLING & MAKE-UP THEATRE

Siti Farrah Abdullah for Eugene Lonesco’s Macbett,
directed by Kelvin Wong,
presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre (klpac)

 

BEST DESIGN AND TECHNICAL (SET/SOUND/LIGHT) MUSICAL THEATRE

Chan Wei Ling, Dominique Devorsine, Bryan Christopher Tan & Teo Kuang Han
for The Producers, musical direction by Onn San, directed by Nell Ng, presented by Pan Productions

 

OFFICIAL AUDIENCE CHOICE AWARDS RECIPIENTS 2014

 

AUDIENCE CHOICE AWARD DANCE

The Wrath of a Chaste Woman, presented by The Tanjai Kamalaa Indira Dance School

 

AUDIENCE CHOICE AWARD MUSIC

It’s #MYLife: SHELAH Returns!!!, presented by Sumunda

 

AUDIENCE CHOICE AWARD MUSICAL THEATRE

Marrying Me – A New Musical, written by Mark Beau de Silva & EllaRose Chary, musical direction by Stephen Tok,

 

AUDIENCE CHOICE AWARD THEATRE

The Tailor Made Man, presented by Actspressions