Kakiseni congratulates all nominees!

Click here to view who the winners are for the 9th BOH Cameronian Arts Awards 2011.

DANCE

 

1. Best Featured Performer

Prize of RM1,000

 •    Chew Zi Xin for Fragile, choreographed by Steve Goh, presented by JSDance Theatre

•     Steve Goh for Fragile, choreographed by Steve Goh, presented by JSDance Theatre

•     Wong Jyh Shyong for Fragile, Steve Goh, presented by JSDance Theatre

 

2. Best Group Performance

Prize of RM1,000

 •     Fragile, choreographed by Steve Goh, presented by JSDance Theatre

•     “Forward”, choreographed by Samantha Chong, in Wandering Within, presented by Kwang Tung Dance Company

•     “Heart Beat”, choreographed by Foong Siew Ching in Wandering Within, presented by Kwang Tung Dance Company

 

3. Best Choreographer in a Full-Length Work

Prize of RM1,000

•     Lee Su-Feh for The Whole Beast, presented by Five Arts Centre and Battery Opera Performance

•     Lee Swee Seng for Farewell, My Concubine – The Movement of the Martyr, presented by Lee Wushu Arts Theatre and The Actors Studio

•     Steve Goh for Fragile, presented by JSDance Theatre

 

4. Best Choreographer in a Mixed Bill

Prize of RM1,000

•     Chai Vivan for “Cicak” in Gelombang Baru 2011, presented by ASWARA, Faculty of Dance

•     Foong Siew Ching for “Heart Beat” in Wandering Within, presented by Kwang Tung Dance Company

•     Mak Foong Ming for “Enduring” in Wandering Within, presented by Kwang Tung Dance Company

 

5. Best Lighting Design

Prize of RM1,000

•     Ee Chee Wei for The Whole Beast, choreographed by Lee Su-Feh, presented by Five Arts Centre and Battery Opera Performance

•     Loh Kok Man for Farewell, My Concubine – The Movement of the Martyr, choreographed by Lee Swee Seng, presented by Lee Wushu Arts Theatre and The Actors Studio

•     Tan Eng Heng for “Enduring” in Wandering Within, choreographed by Mak Foong Ming, presented by Kwang Tung Dance Company

 

6. Best Set Design

Prize of RM1,000

•     David Wong for Fragile, choreographed by Steve Goh, presented by JSDance Theatre

•     Lee Su-Feh, James Proudfoot and David McIntosh for The Whole Beast, choreographed by Lee Su-Feh, presented by Five Arts Centre and Battery Opera Performance

•     Lee Swee Seng for Farewell, My Concubine – The Movement of the Martyr, choreographed by Lee Swee Seng, presented by Lee Wushu Arts Theatre and The Actors Studio

 

7. Best Music & Sound Design

Prize of RM1,000

•     Jesse Zubot and David McIntosh for The Whole Beast, choreographed by Lee Su-Feh, presented by Five Arts Centre and Battery Opera Performance

•     Lee Swee Seng for Farewell, My Concubine – The Movement of the Martyr, choreographed by Lee Swee Seng, presented by Lee Wushu Arts Theatre and The Actors Studio

•     O.S. Arun for Dasavatar, choreographed by Gayatri Balagurunathan, presented by Yayasan Vijayaratnam and Kalpana Dance Theatre

 

8. Best Costume Design, Styling & Make Up

Prize of RM1,000

•     Hajnalka Mandula for The Whole Beast, presented by Five Arts Centre and Battery Opera Performance

•     Kathyn Tan for Fragile, presented by JSDance Theatre

•     Lee Swee Seng & Colin De Sean for Farewell, My Concubine – The Movement of the Martyr, presented by Lee Wushu Arts Theatre and The Actors Studio

•     Shangita Namasivayam for Dasavatar, presented by Yayasan Vijayaratnam and Kalpana Dance Theatre


 

MUSIC

 

1. Best Solo Performance (Instrumental)

Prize of RM1,000 sponsored by Alexis

•     Jimmy Ch’ng for Knocking, musical direction by Jimmy Ch’ng, presented by Hands Percussion

•     Joe Koo for Butterfly Lovers, musical direction by Wong Chee Wei, presented by Nyoba Kan

•     Kamrulbahri Hussin for MaYa: Gong Illusions, musical direction by Ann Salina Peter and Seow Lai Fong, presented by Rhythm in Bronze

 

2. Best Group Performance (Instrumental)

Prize of RM1,000 sponsored by Alexis

•     Hands Percussion for “Shadows of Gemini” in Knocking, musical direction by Cross Chin presented by Hands Percussion

•     Rhythm in Bronze for “Orked Utara”, musical direction by Ann Salina Peter and Seow Lai Fong, in MaYa: Gong Illusions, presented by Rhythm in Bronze

•     Rhythm in Bronze for ”Suntuk Masa”, musical direction by Ann Salina Peter and Seow Lai Fong, in MaYa: Gong Illusions presented by Rhythm in Bronze

 

3. Best Solo Performance (Vocal)

Prize of RM1,000

•     Charity Lee for “The Girl in 14G”, musical direction by HK Chong, in Odds And Ends, presented by The Canticle Singers

•     Junji Delfino for “Lush Life, musical direction by Michael Veerapen, in Lush Life, presented by Jazz Works and The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Junji Delfino for “Who Can I Turn To”, musical direction by Michael Veerapen, in Lush Life, presented by Jazz Works and The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

 

4. Best Group Performance (Vocal)

Prize of RM1,000 sponsored by Alexis

•     Chorale for “William Tell Overture”, musical direction by HK Chong, in Odds And Ends, presented by The Canticle Singers

•     Melina William, Mia Palencia, Reza Salleh and Zalila Lee for “Destiny’s Jem”, musical direction by Melina William, Mia Palencia, Reza Salleh and Zalila Lee, in A Shameless Covers Night 2 and presented by Melina William, Mia Palencia, Reza Salleh and Zalila Lee

•     Young KL Singers for “Halleluyeah!”, musical direction by Susanna Saw San San, in Together As One, presented by Young Choral Academy and The Actors Studio Teater Rakyat

 

5. Best Musical Direction

Prize of RM1,000 sponsored by Alexis

•     Ann Salina Peter and Seow Lai Fong for MaYa: Gong Illusions, presented by Rhythm in Bronze

•     Bernard Goh for Knocking, presented by Hands Percussion

•     Michael Veerapan for Lush Life, presented by Jazz Works and The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Susan Sarah John and Bernard Goh for Ri Yue Chu Yin, presented by Hands Percussion

 

6. Best Original Composition

Prize of RM1,000 sponsored by Alexis

•     Ann Salina Peter for “Tiba-Tiba”, musical direction by Ann Salina Peter and Seow Lai Fong, in MaYa: Gong Illusions, presented by Rhythm in Bronze

•     Cross Chin for “Shadows of Gemini”, musical direction by Cross Chin, in Knocking, presented by Hands Percussion

•     Jimmy Ch’ng for “Striking Gold”, musical direction by Jimmy Ch’ng, in Knocking, presented by Hands Percussion

 

7. Best Production Values

Prize of RM1,000 sponsored by Alexis

•     Knocking, musical direction by Bernard Goh, presented by Hands Percussion

•     Lush Life, musical direction by Michael Veerapen, presented by Jazz Works and The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     MaYa: Gong Illusions, musical direction by Ann Salina Peter and Seow Lai Fong, presented by Rhythm in Bronze

 

 

MUSICAL THEATRE

 

1. Best Choreographer

Prize of RM1,000

•     Michael Xavier Voon for Dreamgirls, musical direction by Casey Koh, directed by Joanna Bessey, presented by Broadway Academy

•     Pat Ibrahim for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Pat Ibrahim for Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, musical direction by Roslan Aziz, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

•     Pat Ibrahim for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

 

2. Best Original Music

Prize of RM1,000

•     Michael Veerapen for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa,co-written by Kuah Jenhan, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, music direction by Michael Veerapen, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Onn San for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

•     Ross Arrifin and Asmin Mudin for Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, musical direction by Roslan Aziz, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

 

3. Best Original Book And/Or Lyrics

Prize of RM1,000

•     Harith Iskander Musa, co-writer Kuah Jenhan for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Mark Beau De Silva for Malaysian Girls, musical direction by Mervyn Peters, directed by Joe Hasham OAM and Kimmy Kiew, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar for Terima Kasih Cinta, musical direction by Roslan Aziz, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

•     Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at for The Secret Life of Nora, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

 

4. Best Musical Direction

Prize of RM1,000

•     Michael Veerapen for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah JenHan, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Roslan Aziz for Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

•     Stephen Tok for The Last Five Years, directed by Christopher Ling, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

 

5. Best Performance By An Ensemble

Prize of RM1,000

•     Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, musical direction by Roslan Aziz, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

•     The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

 

6. Best Direction

Prize of RM1,000

•     Christopher Ling for The Last Five Years, musical direction by Stephen Tok, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Harith Iskander Musa and Hans Isaac for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Joanna Bessey for Dreamgirls, musical direction by Casey Koh, presented by Broadway Academy

•     Pat Ibrahim for Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, musical direction by Roslan Aziz, presented by The Creative Partnership

•     Steven Dexter for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, presented by Enfiniti Vision Media

 

7. Best Performance In A Leading Role

Prize of RM1,000

•     Awie for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Ryan Silverman for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, musical direction by Roslan Aziz, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

•     Tabitha Kong for The Last Five Years, musical direction by Stephen Tok, directed by Christopher Ling, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

 

8. Best Performance In A Supporting Role

Prize of RM1,000

•     Adibah Noor for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

•     Sandra Sodhy for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Stephanie Van Driesen for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, directed by Steven Dexter, musical direction by Roslan Aziz, presented by Enfiniti Vision Media

 

9. Best Set Design

Prize of RM1,000

•     Christopher Ling for The Last Five Years, musical direction by Stephen Tok, directed by Christopher Ling, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Francis O’Connor for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

•     Jia Wei-Loo for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

 

10. Best Costume Design & Make Up

Prize of RM1,000

•     Dominique Devorsine for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Dominique Devorsine and Fabien Wong for Dreamgirls, musical direction by Casey Koh, directed by Joanna Bessey, presented by Broadway Academy

•     Moe Kasim for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

 

11. Best Sound Design

Prize of RM1,000

•     Ivan De Cruz for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Ken Freeman for Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, musical direction by Roslan Aziz, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

•     Ken Freeman for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

 

12. Best Lighting Design

Prize of RM1,000

•     Ee Chee Wei for Lat Kampung Boy Sebuah Muzikal, written by Harith Iskander Musa, co-written by Kuah Jenhan, musical direction by Michael Veerapen, directed by Harith Iskander Musa and Hans Isaac, presented by Institute Terjemahan Negara Malaysia (ITNM) and Tall Order Productions

•     Mohamed Fairuz Bin Mohamed Ariff for The Last Five Years, musical direction by Stephen Tok, directed by Christopher Ling, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Nick Richings for The Secret Life of Nora, written by Raymond Miranda, Mamat Khalid, Elliot Davis, Steven Dexter and Alfian Sa’at, musical direction by Roslan Aziz, directed by Steven Dexter, presented by Enfiniti Vision Media

•     Teo Kuang Han for Terima Kasih Cinta, written by Pat Ibrahim, Megat Sharizal, Nizam Zakaria and sultanmuzaffar, musical direction by Roslan Aziz, directed by Pat Ibrahim, presented by The Creative Partnership

 

 

THEATRE

 

1. Best Actor in a Leading Role

Prize of RM1,000

•     Charles Donnelly for Someone Who’ll Watch Over Me, written by Frank McGuinness, directed by Joe Hasham OAM, presented by The Actors Studio

•     Khairuadzwan Rodzy for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

•     Rosnan Rahman for Rebab Berbisik, written by and directed by Rahimidim Zahari, presented by Jay Jazuli Entertainment and Istana Budaya

•     Zahiril Adzim for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

 

2. Best Actor in a Supporting Role

Prize of RM1,000

•     Ayam Fared for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

•     Gavin Yap for Someone Who’ll Watch Over Me, written by Frank McGuinness, directed by Joe Hasham OAM, presented by The Actors Studio

•     Nam Ron for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

•     Naque Ariffin for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

 

3. Best Group Performance

Prize of RM1,000

•     “Apocalips”, written by Ivan Yeo, directed by Ida Nerina in What’ll Break You/Apocalips, presented by Catwoman Productions and Big Eyes Entertainment

•     CARTOON by Steve Yockey, directed by Kelvin Wong, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Klue, Doh!, directed by Mohd Iqbal and Murad Ben Ladesh, presented by TerryandTheCuz

•     Projek Disko Baldi, written by Redza Minhat, Shamaine Othman, Iedil Putra and Ashraf Zain, directed by Megat Sharizal, presented by Playground Productions

 

4. Best Director

Prize of RM1,000

•     Ayam Fared for Short Eyes, written by Miguel Pinero, presented by RAT Production

•     Rahimidim Zahari for Rebab Berbisik, written by Rahimidim Zahari, presented by Jay Jazuli Entertainment and Istana Budaya

•     U-En Ng for Madu II, written by Alfian Sa’at, presented by The Actors Studio Teater Rakyat

 

5. Best Original Script, English Language

Prize of RM1,000

•     Ivan Yeo for “Apocalips”, directed by Ida Nerina in What’ll Break You/Apocalips, presented by Catwoman Productions and Big Eyes Entertainment

•     Ivan Yeo for “What’ll Break You”, directed by Ida Nerina in What’ll Break You/Apocalips, presented by Catwoman Productions and Big Eyes Entertainment

•     Jude James for The Drive, directed by Ashraf Zain, presented by The Actors Studio

•     Redza Minhat, Shamaine Othman, Iedil Putra and Ashraf Zain for Projek Disko Baldi, directed by Megat Sharizal, presented by Playground Productions

 

6. Best Lighting Design

Prize of RM1,000

•     Armanzaki for Madu II, written by Alfian Sa’at, directed by U-En Ng, presented by The Actors Studio Teater Rakyat

•     Heng for “Apocalips”, written by Ivan Yeo, directed by Ida Nerina in What’ll Break You/Apocalips, presented by Catwoman Productions and Big Eyes Entertainment

•     Tung Jit Yang for CARTOON by Steve Yockey, directed by Kelvin Wong, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Yusman Mokhtar for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

 

7. Best Set Design

Prize of RM1,000

•     Martanoemi Noriega for Madu II, written by Alfian Sa’at, directed by U-En Ng, presented by The Actors Studio Teater Rakyat

•     Matthew Kneale for Klue, Doh!, directed by Mohd Iqbal and Murad Ben Ladesh, presented by TerryandTheCuz

•     Raja Malek and David Wong for “What’ll Break You”, written by Ivan Yeo, directed by Ida Nerina in What’ll Break You/Apocalips, presented by Catwoman Productions and Big Eyes Entertainment

 

8. Best Music & Sound Design

Prize of RM1,000

•     Faith Tay and Jason Lee for CARTOON by Steve Yockey, directed by Kelvin Wong, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

•     Pat Omar for Someone Who’ll Watch Over Me, written by Frank McGuinness, directed by Joe Hasham OAM, presented by The Actors Studio

•     Yusman Mokhtar for Short Eyes, written by Miguel Pinero, directed by Ayam Fared, presented by RAT Production

 

9. Best Costume Design

Prize of RM1,000

•     Cassandra Lim and Celine Yap for CARTOON by Steve Yockey, directed by Kelvin Wong, presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Center

•     Zainal Abidin Bujang and Shikin Abdul Hamid for Rebab Berbisik, written by and directed by Rahimidim Zahari, presented by Jay Jazuli Entertainment and Istana Budaya

•     Swing Chong Shu Yin for Aku Cinta XXX 2011, written by Amelia Tan, Ceci Yong, Jinnie Lim, Easee Gan, Swing Chong and Simon Lee, directed by Amelia Tan, presented by ACX Production and The Kuala Lumpur Performing Arts Centre